Nakręćmy się pozytywnie

Nakręćmy się pozytywnie

Plastikowe nakrętki to dobro, którego nie należy wyrzucać do kosza. Dzięki nim możemy – oprócz zbiórek publicznych i aukcji charytatywnych na FB zbierać fundusze na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych. Każdy kilogram nakrętek to 0,90-2,0 złotych.

Jako stowarzyszenie Pozytywni posiadamy swój autorski projekt pojemnika – oktagon, czyli ośmiokątny pojemnik, którymi się opiekujemy. Przez opróżnienie pojemników, gromadzenie nakrętek, przez negocjacje cenowe z nabywcami – zajmujemy się wszystkim od A do Z. Rodzice naszych podopiecznych otrzymują pieniądze i nie muszą się matrwić o to, gdzie składować kilka ton plastiku.

Nakrętki zbieramy nie tylko do oktagonów

Posiadamy też kilkadziesiąt tekturowych pojemników – rownież autorskiego projektu, które można spotkać w szkołach, urzędach, salach gimnastycznych, czy prywatnych firmach.

Nasze oktagony znajdziecie:
– w Oświęcimiu przy centrum kultury, Młodzieżowym Domu Kultury, miejskim targowisku (fundatorem oktagonu jest Martin Przygodzki, hokeista: https://youtu.be/pyk7RAz22pg), a także obok galerii handlowej Niwa
– w Chełmku przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji (fundatorem jest Paweł Kram)
– w Kętach przy domu kultury
– w Osieku przy urzędzie gminy
– w Gorzowie przy szkole podstawowej

Mamy również innego kształtu pojemniki, znajdziecie je:
– w Piotrowicach przy szkole podstawowej
– w Przeciszowie przy szkole podstawowej nr 1
– w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

Tak powstały nasze Pozytywne Oktagony:

Opiekujemy się również pojemnikami w kształcie serca w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu oraz przy szkołach podatkowych w Przeciszowie i Piotrowicach.

Dlaczego nie należy wyrzucać nakrętek do śmietnika?

Gdy odkręcone nakrętki z butelek i pojemników trafią bezpośrednio do odpadów selektywnie zbieranych lub do odpadów resztkowych, zostaną przekształcone termicznie (ulegną spaleniu) jako paliwo RDF.

W najgorszym scenariuszu trafią na składowisko odpadów, gdzie ich rozkład będzie trwał kilkaset lat. Dzięki tej zbiórce nakrętki trafiają do firm zajmujących się recyklingiem, dając im „drugie życie”, zostaną później wykorzystane ponownie na nowe produkty np. opakowania, doniczki, zabawki.

Kolejny oktagon w powiecie:

Zbiórka na piknikach

Każde nasze wydarzenie: jarmark, bazar, piknik to okazja do spotkania się, a także przekazania nam nakrętek. Bardzo chętnie przyjmiemy też zużyte baterie.

Nakrętuś i Pozyteria

W 2021 roku wygraliśmy grant z FIO Małopolska, dzięki któremu mogliśmy nabyć wielkie maskotki. zięki dotacji do grona Pozytywnych dołączyły dwie maskotki – nakrętka o imieniu Nakrętuś i zużyta bateria nazwana Pozyterią. Ruszyliśmy do szkół i przedszkoli.

Tym razem postawiliśmy nie tylko na działania charytatywne, ale też ekologiczne i dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Przeprowadziliśmy spotkania edukacyjno-warsztatowych, w trakcie których przedstawiliśmy filmy „Drugie życie nakrętki” i „Drugie życie baterii”.

Najmłodsi uczniowie oraz przedszkolaki dowiedziały się, czym jest działalność charytatywna, dlaczego należy segregować odpady oraz że te dwa kierunki można połączyć, zbierając plastikowe nakrętki i zużyte baterie, które następnie trafiają do recyklingu i przynoszą wymierne efekty.

Młodzi mieszkańcy powiatu oświęcimskiego usłyszeli, że zbiórka nakrętek i baterii to nie tylko działanie ekologiczne, bowiem sprzedaż tych odpadów przynosi wymierne efekty finansowe, a uzyskane pieniądze w stu procentach przeznaczamy na leczenie i rehabilitację chorych dzieci, podopiecznych stowarzyszenia Pozytywni.

Aktualnie Nakrętuś i Pozyteria to stałe elementy każdego spotkania z najmłodszymi

Klik:

Więcej o akcji: https://www.facebook.com/NakrecmySiePozytywnie

Chcesz zbierać plastikowe nakrętki dla podopiecznych stowarzyszenia Pozytywni? A może masz już większą ilośc w szkole, przedszkolu, pracy? Pobierz plakaty i skontaktuj się z koordynatorem akcji, tel.: 724 820 200